Kontakt: robotkowa_seremity@WYTNIJ_TOtlen.pl

21 maja 2010

Moja pierwsz drutowa chusta

9 maja zaskakując samą siebie zaczęłam robić moją pierwszą drutową chustę. Na początku wyglądała niepozornie:

Potem przestała mi się mieścić na drutach i zaczął mi się kończyć motek Angory Ram, z której ją robiłam. W finale okazało się, że wyszło mi ponad 2 motki włóczki... jakoś jak się decydowałam na ten akurat wzór to nie pomyślałam, że on taki kołowy jest i nie doczytałam z jakiej włóczki go robiona. W "normalnej" chuście przybywają 2 oczka na rząd, w tej zaś przybywało mi 4, więc pod koniec miałam prawie 500 oczek na drutach. Jeszcze ciekawsze było zakańczanie tej chusty i trwało ono wieki... Bez napinania chusta przedstawia się tak:

Nie bardzo wiem tylko gdzie ja mam ją napiąć, bo normalnie rozłożona na łóżku zajmuje je prawie całe... no i wogóle mam nadzieję, że ta Angora Ram da się napiąć, bo jak nie to będę bardzo zgrzytać zębami...
Robienie chust tak mi się spodobało, że porzuciłam chwilowo pomysł zrobienia tego topu na rzecz kolejnej chusty... tym razem spróbuję zrobić Gail z zielonego motka DLG... zobaczymy co z tego wyjdzie...

3 komentarze:

Violet pisze...

Po prostu cudo!
Czy to jest ta chusta: http://www.ravelry.com/patterns/library/japanese-feather-and-fan-shawl

Brdzo mi sie podoba i tez bym chciała zrobić, jednak nie bardzo wiem jak ją ugryźć. Maz może rozpisaną po polsku jakoś?

Seremity pisze...

Tak to ta chusta
Rozpiski po polsku nie mam. Generalnie to robiłam tak jak we wzorze, tylko że ten wzór jest inny i trochę mi zajęło dojście do tego jak to się robi...
Dobra tłumaczę początek:
Nabrać 13 oczek bardzo luźno. Przerobić: 2 prawe, (narzut, prawe) x4, prawe, (prawe, narzut)x4. To jest pierwszy rząd na wzorze.
Pierwsze i ostatnie dwa oczka przerabiać zawsze na prawo.
Chusta składa się z 8 klinów. Pierwsze 4 kliny przerabia się tak jak na wzorze, czyli robisz od brzegu wzoru do oczka środkowego (nie robiąc go) 4 razy, potem oczko środkowe i znów 4 razy wzór tylko w lustrzanym odbiciu (ja sobie zaimportowałam ten wzór jako obrazki do gimpa i zrobiłam odbicie lustrzane względem środkowego oczka i drugie 4 kliny robiła z tak powstałego wzoru), czyli jak masz 2 oczka razem we wzorze, to za połową robisz ich odbicie lustrzane czyli 2 razem, ale w drugą stronę (nie wiem jak to się po polskiemu nazywa).
Mam nadzieję, że pomogłam.

ela1963 pisze...

Bardzo fajnie wyszła ta chusta. Z tym rozpięciem będzie faktycznie problem, ale wiele osób stosuje do tego celu tafle styropianu, choć nie wiem czy i tak by była wystarczająca wielkość.
Ja właśnie przed momentem też ukończyłam pierwszą swoją chustę, choć wzór był zypełnie inwencją własną.Przyznaję Ci rację, zę robienie chust może "wciągnąć"
pozdrawiam